Endoproteza biodra, endoproteza kolana | Pytania dotyczące leczenia (dr Sulewski): 606491844 |

Choroby stawu kolanowego leczone endoprotezoplastyką

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonartroza)

Choroba najczęściej dotyczy osób w średnim wieku (powyżej 50.roku życia), osób z nadwagą, częściej kobiet niż mężczyzn. Zwykle dotyczy obu kolan, często występuje rodzinnie. Narażeni na rozwój wtórnej postaci choroby są pacjenci po złamaniach śródstawowych, urazach chrząstki w kolanie, uszkodzeniach łąkotek i więzadeł (krzyżowych, pobocznych).

Głównym objawem choroby jest ból w obrębie kolana. Dolegliwości nasilają się podczas ruchu, szczególnie przy chodzeniu po schodach. Z upływem czasu choroba postępuje i objawy nasilają się. Zakres ruchu w stawie staje się coraz mniejszy , nasilają się przykurcze, obrys stawu poszerza się, okresowo w kolanie może pojawiać się wysięk stawowy i torbiele podkolanowe. Ból staje się coraz bardziej uciążliwy. Znacznie ogranicza aktywność i samodzielność chorego.

Więcej…

 

 

iendoproteza kolana

 


Oddzielająca jałowa martwica kostno- chrzęstna stawu kolanowego (osteochondritis dissecans)

Choroba występuje częściej u mężczyzn, dotyczy zarówno osób młodych, jak i starszych. Obserwuje się związek z urazem bądź powtarzalnymi mikrourazami,  z zaburzeniami ukrwienia i niedokrwieniem, zaburzeniami kostnienia, częściej występuje rodzinnie.

Początkowo objawy są niespecyficzne – ból, obrzęki i wysięki w stawie kolanowym, nasilające się przy aktywności fizycznej. Ból można wywołać przy próbie prostowania zgiętego do 90stopni stawu, z jednoczesną rotacją wewnętrzną goleni (objaw Wilsona). Chory czasem odczuwa przy chodzeniu że kolano „ucieka”,  możliwa jest przejściowe „zblokowanie” kolana.  Gdy zmiany są w kłykciu przyśrodkowym kości udowej, ból jest mniejszy przy chodzeniu z kończyna ustawioną w rotacji zewnętrznej.

Diagnostyka: badanie RTG – początkowo może nie wykazywać zmian,  jednak typowy obraz to dobrze odgraniczone, soczewkowate ognisko o większym zagęszczeniu tkanki kostnej, które jest ograniczone linijną szczeliną od reszty nasady, która wykazuje brzeżną sklerotyzacje. Częściej zajęty jest kłykieć przyśrodkowy. Zastosowanie ma również badanie rezonansem magnetycznym – uwidacznia granicę między tkanką zdrową i martwiczą oraz obrazuje ciągłość chrząstki stawowej

Leczenie: W postaci młodzieńczej choroby leczenie zachowawcze jest skuteczne w połowie przypadków, jednak u dorosłych operacja zwykle jest nieunikniona. We wczesnych stadiach choroby zastosowanie znajduje leczenie operacyjne małoinwazyjne (artroskopia kolana), u starszych chorych z zaawansowanymi wtórnymi zmianami zwyrodnieniowymi konieczna może być endoprotezoplastyka stawu.

 

 

 

Endoproteza kolana

BIULETYN

Akceptację "Politykę prywatności"

Email marketing powered by FreshMail