Endoproteza biodra, endoproteza kolana | Pytania dotyczące leczenia (dr Sulewski): 606491844 |

Metody leczenia

Leczenie nieoperacyjne - zachowawcze

Zanim ortopeda razem z chorym podejmie decyzje o leczeniu operacyjnym, lekarz stosuje  wobec chorego postępowanie zachowawcze. U niektórych pacjentów leczenie zabiegowe można dzięki odpowiedniemu doborowi leków odwlec o wiele lat. Niestety część chorych nie reaguje na leczenie zachowawacze na tyle dobrze, by myśl o operacji odsuwać w czasie, wtedy chory operowany jest szybko. Duży dyskomfort, ból i upośledzenie funkcjonowania w codziennym życiu również skłaniają do podjęcia leczenia zabiegowego w przyspieszonym czasie.

 

implant biodra poznan

 

Strategie leczenia przed podjęciem decyzji o operacji

leki doustne – szeroki wachlarz nowoczesnych leków, w chorobach zwyrodnieniowych są to leki głównie z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), w chorobach reumatycznych stawów stosowane są leki z bardzo wielu różnych grup – sole złota, leki przeciwmalaryczne, opiaty oraz  nowoczesne leki biologiczne,

leki dostawowe – stosowanie zastrzyków dostawowych, blokad przy użyciu leków sterydowych, nowoczesnych  preparatów kwasu hialuronowego
– kinezyterapia
– fizykoterapia
– osocze bogatopłytkowe
– komórki macierzyste szpiku

 

diprofos


 

Leczenie operacyjne - ENDOPROTEZOPLASTYKA

Obecnie u chorych stosujemy zabiegi całkowitej endoprotezoplastyki stawu, częsciowej endoprotezoplastyki (głownie  z użyciem protez bipolarnych- biodro), endoprotezoplastyki powierzchniowej (kapoplastyka)
Ze względu na to, że nie ograniczają nas procedury NFZ nastawione na zaniżanie cen implantów w stosunku do wycen zabiegów, możemy indywidualnie dostosowywać endoprotezy myśląc wyłącznie o potrzebach pacjenta.
Każdy pacjent ma je inne, z tego względu indywidualne podejście do doboru protezy ma dla nas istotne znaczenie. Mniej sprawny chory w podeszłym wieku ma inne oczekiwania w stosunku do implantu, po prostu najczęściej chce chodzić bez bólu. Jakże odmienne mogą być potrzeby młodego, bardzo sprawnego, intensywnie żyjącego człowieka, który z powodu nagłej choroby skazany jest na endoprotezę. Sytuacja może być również przecież odwrotna, niejeden pacjent w starszym wieku jest dużo bardziej aktywny fizycznie, czy zawodowo, niż znacznie młodszy.
Ze względu na nasze doświadczenia z chorymi, którzy wymagają wszczepienia implantów stawów wiemy, że wspólne określenie potrzeb i oczekiwań ma kluczowe miejsce w rozmowie o rodzaju operacji i rodzaju wszczepianej endoprotezy.

 

diprofos

 

Powikłania leczenia zabiegowego - po wszczepieniu endoprotezy

Endoprotezoplastyka dzięki postępowi medycyny jest w chwili obecnej operacją bezpieczną, jednak jak każda interwencja chirurgiczna jest obarczona pewnym ryzykiem. Zagrożenia związane z powikłaniami można redukować dzięki odpowiednim zabiegom profilaktycznym. Stosowanie zaleconych leków oraz rehabilitacja minimalizują możliwość ich wystąpienia.

 

Najpoważniejsze z powikłań to:

– powikłania zakrzepowo zatorowe (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, zatorowość płucna)
-zakażenia stawu, protezy, tkanek otaczających staw
-krwawienia
-zwichnięcia i złamania
-porażanie nerwu
-dolegliwości bólowe

 

 

boli biodro

BIULETYN

Akceptację "Politykę prywatności"

Email marketing powered by FreshMail