Endoproteza biodra, endoproteza kolana | Pytania dotyczące leczenia (dr Sulewski): 606491844 |

Osteotomia podkolanowa

Osteotomia podkolanowa


Osteotomia podkolanowa to operacja przeprowadzana u chorych z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Jest to zabieg, dzięki któremu można odwlec ,u niektórych chorych, wykonanie leczenia radykalnego gonartrozy – endoprotezoplastyki stawu kolanowego.

Osteotomia podkolanowa znajduje zastosowanie u chorych dotkniętych zwyrodnieniem kolana z towarzyszącą szpotawością lub koślawością kończyny (czyli skrzywieniem kończyny do wewnątrz lub na zewnątrz).
Przeciążenia stawu związane z nierównomiernym rozkładem sił w przedziale przyśrodkowym lub bocznym stawu ma istotne znaczenie w powstawaniu zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym.

Deformacja kończyny – skrzywienie na zewnątrz lub do wewnątrz powoduje nierównomierne obciążanie kończyny i eksploatację przyśrodkowej lub bocznej powierzchni stawu, tym samym daje większe zużycie chrząstki po przyśrodkowej lub bocznej części stawu kolanowego.
Wiąże się to z silnymi dolegliwościami bólowymi i koniecznością leczenia operacyjnego.

Osteotomia podkolanowa jest czasową alternatywą dla wszczepienia endoprotezy kolana, pacjenci poddawani temu zabiegowi po kilku, średnio po 10latach i tak są kwalifikowani do endoprotezoplastyki.

Osteotomia podkolanowa pozwala jednak przesunąć w czasie operacje wszczepienia implantu stawu kolanowego przy zachowanej dużej aktywności fizycznej.

 

osteotomia podkolanowa

 

Operacja - osteotomia podkolanowa

Leczenie operacyjne polega na wykonaniu artroskopii stawu kolanowego, ocenie i ewentualnej naprawie uszkodzonych wewnętrznych elementów stawu (łąkotek, więzadeł, elementów chrząstki).

Kolejnym etapem jest ustalenie pożądanej korekcji osi kości, co umożliwi przywrócenie prawidłowego rozkładu sił działających na staw. Osteotomia – nacięcie kości ma docelowo przywrócić fizjologiczną oś mechaniczną kończyny dolnej, która w prawidłowych warunkach przebiega przez środek stawu kolanowego.

Osteotomia polega na przecięciu kości piszczeli (z małego cięcia po przyśrodkowej, tylnej stronie kolana) w płaszczyźnie przebiegającej ok. 2,5cm poniżej powierzchni stawowej. Nacina się ją pozostawiając nienaruszoną część boczną kości.
Powstała w ten sposób szpara, której kąt wyliczono wcześniej na podstawie zdjęć RTG.

Powstałe w ten sposób nacięcie stabilizuje się implantem – tytanową płytką stabilizującą i śrubami. Efekt korekcji kontroluje się na bieżąco w trakcie zabiegu pod RTG.

Po zabiegu konieczna jest szybka rehabilitacja pod opieką rehabilitanta oraz wykonywanie samodzielnie w domu przez Pacjenta zestawu ćwiczeń dedykowanego po tej operacji. Początkowo Pacjenci poruszają się o kulach i w ortezie.
Po kilku miesiącach możliwy jest powrót do aktywności fizycznej.

BIULETYN

Akceptację "Politykę prywatności"

Email marketing powered by FreshMail