Endoproteza biodra, endoproteza kolana | Pytania dotyczące leczenia (dr Sulewski): 606491844 |

Choroby stawu biodrowego leczone ENDOPROTEZOPLASTYKĄ

 

Choroby stawu biodrowego


Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego (koksartroza)

Staw biodrowy składa się z pokrytych chrząstką głowy kości udowej oraz panewki stawowej. Chrząstka pod wpływem obciążeń, z upływem lat traci zdolności amortyzujące i zmniejszające siłę tarcia, zwyczajnie „zużywa się”. Postępujące zmiany i degeneracja w stawie zaburzają jego funkcję, co w konsekwencji powoduje dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości, sztywność oraz niestabilność. W ostatniej fazie choroby pacjenci często są narażeni na bardzo silne bóle, często całkowicie uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie i samodzielne poruszanie się.


implant biodra poznan

 

 
 

Jałowa martwica głowy kości udowej

Jałowa martwica kości udowej to wieloczynnikowa choroba o niejasnej przyczynie, prawdopodobnie o złożonej etiologii niedokrwiennej. U osób dorosłych wystąpienie choroby wiązane jest  z powtarzalnymi mikrourazami, lub dużymi urazami takimi jak złamania. Przyczyn martwicy upatruje się również w terapii glikokortykosterydami, radioterapii, alkoholizmie, w chorobach tkanki łącznej. Objawy to ból w okolicy stawu biodrowego i w pachwinie, często promieniujący do kolana, często utykanie. Objawy zwykle nasilają się po całodniowym chodzeniu, bądź po wysiłku fizycznym. Choroba dotyczy częściej osób młodych. Ze względu na niespecyficzne objawy, trudna w rozpoznaniu bez specjalistycznej diagnostyki (rezonansem magnetycznym)


proteza stawu biodrowego

 

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego to wada wrodzona stawu biodrowego (jedna z najczęstszych wad wrodzonych – w Polsce dotyczy 2-4% dzieci) choroba ta polega na niedorozwoju struktury stawu biodrowego zwanej panewką, czyli części stawu obejmującej głowę kości udowej. Czynniki rozwoju choroby są zarówno dziedziczne, jak i mechaniczne (wynikają z przeciążeń stawów biodrowych w czasie ciąży i porodu). Objawy dysplazji to niestabilność stawu biodrowego, jeśli dotyczy jednej kończyny stwierdza się względne skrócenie kończyny. W rozpoznaniu tego stanu głównym narzędziem diagnostycznym jest USG stawu biodrowego (dzieci) wraz z badaniem ortopedycznym (np. objawy przeskakiwania, wyważania i wiele innych), również znaczenie ma badanie radiologiczne RTG (wskazania ograniczone u dzieci)  U wszystkich nieleczonych chorych w młodym wieku pojawia się dysplastyczna koksartroza – zmiany zwyrodnieniowe

 

endoproteza poznań

 
 
 

Złamanie szyjki kości udowej

Złamanie szyjki kości udowej to złamanie, które jest najczęstszym złamaniem w obrębie biodra. Zwykle jest konsekwencją urazu (upadku, wypadku komunikacyjnego), zachodzi łatwiej w osłabionych osteoporozą kościach, z tych względów dotyczy częściej osób starszych. U chorych w podeszłym wieku złamanie szyjki kości udowej zaopatruje się wykonując alloplastykę stawu biodrowego (endoproteza stawu biodrowego), młodsi pacjenci bywają kwalifikowani również do zespoleń z użyciem śrub i drutów, dzięki czemu mogą uniknąć wszczepienia protezy stawu biodrowego. Młode i zdrowe kości mają szansę się zrosnąć. Endoproteza w takiej sytuacji jest dla młodszych chorych ostatecznością, której przy pewnej dozie szczęścia mogą uniknać.


proteza stawu biodrowego

 
 

proteza stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego, endoproteza biodra

BIULETYN

Akceptację "Politykę prywatności"

Email marketing powered by FreshMail