Endoproteza biodra, endoproteza kolana | Pytania dotyczące leczenia (dr Sulewski): 606491844 |

Przebieg leczenia

Kwalifikacja do zabiegu

Pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu na wizycie konsultacyjnej przez lekarza Kliniki EndoProtezis.

Wstępna kwalifikacja jest również możliwa poprzez kontakt telefoniczny, a następnie kontakt email (pacjent przesyła wyniki badań przez email  na adres kontakt@endoprotezis.pl ).  W tym przypadku ostateczna kwalifikacja, badanie chorego oraz podsumowanie wyników badań obrazowych i laboratoryjnych, odbywają się w dniu zabiegu.

 

implant biodra poznan

 

Endoproteza biodra - jak wygląda dzień zabiegu


 

Przygotowanie do operacji, rozmowa z anestezjologiem, wybór znieczulenia, znieczulenie

Po przyjęciu do Kliniki pacjent jest konsultowany przez lekarza anestezjologa, z którym ustala rodzaj znieczulenia (zabieg zazwyczaj przebiega w znieczuleniu podpajęczynówkowym). Jest to w większości przypadków najkorzystniejsze, najbezpieczniejsze i najmniej obciazające dla pacjenta znieczulenie.
Jego celem jest zapewnienie bezbolesnego i bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu.

Znieczulenie podpajęczynówkowe polega na podaniu leku poprzez nakłucie przestrzeni podpajęczynówkowej i wprowadzenie do niej odpowiedniej dawki leku, tak by przez okres zabiegu pacjent nie odczuwał bólu.

 

implant biodra poznan

 


Sala operacyjna, operacja

Operacja alloplastyki stawu biodrowego (endoprotezoplastyki) trwa około 2 godzin. Pacjent układany jest na stole operacyjnym. Cięcie skóry w okolicy chorego biodra ma długość 20-30 cm. Poprzez nacięte tkanki miękkie operator odsłania staw, odcina zniszczoną  głowę kości udowej oraz przygotowuje miejsce na sztuczną panewkę. W tym czasie mają miejsce ostatnie „przymiarki” implantu, który ma być wszczepiony. Następnie elementy sztucznego stawu umieszczane są w odpowiednich miejscach – trzpień protezy mocowany jest w kości udowej, natomiast panewka osadzana jest w miednicy. Połączona z trzpieniem głowa implantu umieszczana jest w panewce, tym samym sztuczny staw jest kompletny. W chwili gdy operator uzna osadzenie protezy za prawidłowe, a krwawienie z tkanek jest opanowane, powłoki są zaszywane i rana jest zamykana. W miejscu cięcia pozostawiany jest dren (plastikowa rurka zakończona zbiorniczkiem),  który jest pozostawiony na  kilka dni. Tą droga odpływa niewielka ilość krwi, jaka zwykle wydobywa się z już zeszytej rany.

 

 

biodro poznan

 

Po operacji

Pacjent po zakończonej operacji wraca na łóżku do sali, gdzie ma dalej podawane leki przeciwbólowe.
Kolejne dni w szpitalu przebiegają na intensywnym leczeniu przeciwbólowym i rehabilitacji.
Pobyt w szpitalu zwykle wynosi ok. 10 dni.

Po wypisaniu chorego do domu, pacjent dostaje dokładne wytyczne postępowania.
Konieczne jest poruszanie sie o kulach, w zalezności od rodzaju endoprotezy zalecane jest różne obciazanie kończyny, z tego względu konieczne jest indywidualne podejście do każdego chorego.

Zalecana jest rehabilitacja z fizjoterapeutą, który dokładnie ocenia postępy w leczeniu usprawniającym i stopniuje intensywność rehabilitacji.

 

biodro poznan

 

BIULETYN

Akceptację "Politykę prywatności"

Email marketing powered by FreshMail